“Czy ma Pan/ Pani jakieś pytania do mnie?” O chwili grozy na rozmowie rekrutacyjnej, kiedy to Ty musisz pytać.

by usrob

Dlaczego chwila grozy? Naprawdę często to pytanie paraliżuje kandydatów i nagle z całkiem rozluźnionego już człowieka, bo rozmowa dobrze idzie, nagle ten sam człowiek zaczyna się wiercić, uciekać wzrokiem, albo pokrętnie tłumaczyć, dlaczego nie ma pytań.

Możesz nie mieć pytań, ale dobrze powiedzieć dlaczego, bo jeśli nie masz pytań i już, to trochę brzmi to jak – w zasadzie nie interesuje mnie nic więcej oprócz tego, czy mam tę pracę czy nie. I zapewniam, że jeśli takie wrażenie zrobisz to na pewno jej nie masz. Jednocześnie wyobrażam sobie, że może być tak, że naprawdę nie masz pytań, a jednocześnie bardzo Ci zależy. Zatem jak rozegrać to tak, żeby wilk był syty i owca cała ?

Sytuacja 1:

Na ten moment nie mam pytań, bo większość tematów o które chciałam/em dopytać zaadresowali Państwo w trakcie rozmowy, a reszta pytań jest już bardzo szczegółowa, więc jeśli będą Państwo zainteresowani dalszymi rozmowami, to chętnie wtedy dopytam.

Sytuacja 2:

Na ten moment nie mam pytań, bo znam Asię, Kasię i Marysię, które u Państwa pracują i wiem to i tamto, co na tym etapie rozmów zupełnie mi wystarczy.

Powiedzmy, że powyższe opcje są lepsze, niż samo „nie mam pytań”, ale z drugiej strony naprawdę mając okazję porozmawiać z HR, czy potencjalnym szefem, nie masz pytań ?

Po pierwsze, jeśli ktoś Ci to proponuje, to naprawdę jest gotowy odpowiedzieć na Twoje pytania. Jasne, raczej nigdy nie jest to tyle samo czasu, ile oni mieli na przepytywanie Ciebie, ale ciągle jest to dobra okazja, żeby dopytać, a może nawet kluczowy moment na to, żeby poruszyć jakiś temat, który może być tym, którym przekonasz rekrutujących do siebie. Grzechem byłoby nie skorzystać!

Po drugie, zakładam, że jeśli idziesz na rozmowę to z jakiegoś powodu Ci zależy na tej pracy, na tej firmie. I to jest najlepszy moment, żeby dopytać o te kwestie, które są szczególnie dla Ciebie ważne, albo Cię zainteresowały. Dla każdego będzie to coś innego, dlatego nie ma tu gotowych odpowiedzi, ale mam też „gotowca”, który może Cię zainspirować lub podpowiedzieć, jak takie pytania zadać. Jednak zachęcam, żeby były to pytania autentyczne, bo tylko z takich może wywiązać się ciekawa rozmowa.

Po trzecie, zapewniam, że jeśli pokaże Ci listę potencjalnych pytań, stwierdzisz, że jednak jakieś masz. Skorzystaj, ale apeluje – zadaj tylko jeśli stwierdzisz, że naprawdę chcesz usłyszeć odpowiedź na to pytanie.

 1. Dlaczego szukacie Państwo osoby na to stanowisko ? (czy poprzednik odszedł, czy to nowe stanowisko)
 2. Gdybyście mieli wskazać absolutnie kluczowe dla Państwa kwestie w zakresie kompetencyjnym na tym stanowisku, by to było ?
 3. Jakiej osoby szukacie Państwo do zespołu pod kątem osobowościowym ?
 4. Co, by mogli Państwo powiedzieć o zespole, w którym osoba zatrudniona będzie pracować?
 5. Czy mogą Państwo opowiedzieć więcej o strukturze organizacji i planach rozwoju firmy ? 
 6. Jakie kluczowe wyzwania widzą Państwo na stanowisku na które rekrutujecie ?
 7. Jak wygląda w firmie proces wdrożenia ?
 8. Które z wartości firmy są tymi, które uważają Państwo za kluczowe i najbardziej widoczne w codzienne pracy ?
 9. Jak, by Państwo ze swojej perspektywy opisali atmosferę w firmie, zespole ?
 10. Jak wygląda system oceny pracy w firmie ?
 11. Czy oferują Państwo możliwość rozwoju a. na różnych stanowiskach, b. na poziomie managerskim, c. na poziomie międzynarodowym?
 12. Jakie są kolejne, potencjalne dalsze etapy procesu rekrutacyjnego ?
 13. Jak czasowo planują Państwo zakończenie procesu rekrutacyjnego ?
 14. Czy i w jaki sposób mogę liczyć na informację zwrotną po procesie rekrutacyjnym.

Prawda, że interesujące ? Oczywiście, mogłabym naprodukować tych pytań jeszcze więcej, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby Cię przekonać, że na pewno jakieś pytania masz i lepszej okazji, by je zadać nie będzie.

Oczywiście, nie przesadzaj, wybierz 2 -3, które naprawdę będą ważne dla Ciebie i z których może wywiązać się interesująca dla Ciebie rozmowa.

A o tym dlaczego na liście nie ma pytań o to ile Państwo płacą na stanowisku, czy pensja jest wypłacana na początku, czy na końcu miesiąca i czy mogę pracować w godzinach 6 – 14, podczas gdy wszyscy inni pracują od 9 do 17, przeczytasz tu.

You may also like

Leave a Comment